Az aspiratiós cytologiai vizsgálatról
Az aspirációs cytológiai vizsgálatot az 50-es években találták fel Svédországban, hazánkban a 80-as évektől kezdve terjedt el.
A vizsgálat lényege, hogy vákuum segítségével egy adott elváltozásból – mely vagy tapintható, vagy ultrahang vezérléssel látótérbe hozható – sejteket nyerünk és ezeket vizsgáljuk mikroszkóp alatt. A nyert cytológiai minta a nőgyógyász által készített méhnyakrák-szűrés mintájához hasonló „kenet”.
A szúrást vékony tűvel (injekciós tű) végezzük, melyhez egy ún. aspirációs pisztoly csatlakozik, ennek segítségével hozzuk létre a vákuumot. A beavatkozás tíz másodpercnél nem tart tovább, semmiféle előkészületet nem igényel, a beteg ehet-ihat előtte, a véralvadásgátló (Syncumar) kezelés sem akadály.
Az elkészítet kenet festésre, mikroszkópos értékelésre kerül. A lelet másnapra készül el, melyet a beteg kezelőorvosának küldünk el.
A vizsgálat egyetlen szövődménye a vérzés lehet. Előfordulási gyakorisága: 0,5%. A vérzést a beteg ugyanolyan formában észleli, mint pl. vérvételt követően, kék foltként. Az adott terület jegelésével a vérzés pár napon belül felszívódik.
További kérdéseit kérjük a rendelés folyamán tegye fel!