Gondozási gyakorlatunk

A cukorbetegség olyan krónikus megbetegedés, amely folyamatos gondozást igényel. Progresszív jellegénél fogva fontos a korai diagnózis, a megfelelő terápiás vezetés, orvosi ellenőrzések és szűrő vizsgálatok rendszeres elvégzése az esetlegesen megjelenő diabéteszes szövődmények időben történő észlelése végett. Ugyanakkor szükség van a diabéteszes betegek egyéni diétás és életmódi oktatására, ismereteik fenntartására, életkorukhoz, betegség állapothoz, életkörülményeikhez történő aktualizálására.

(A cukorbetegek számának növekedése, a terápiás és diagnosztikus lehetőségek bővülése miatt szükséges a gondozást egységes elvek szerint végezni.)

Az 1-es típusú diabéteszesek, a betegségük felismerésétől inzulinnal kezeltek, gondozásuk diabetológiai centrumban kell, hogy történjen. A diabéteszesek döntő többsége 2-es típusú diabéteszes, Magyarországon becslések szerint mintegy 800 ezer ember. Gondozásuk a jelenlegi ajánlás szerint az alapellátásban történik, de a betegség észlelésekor, amennyiben a lehetőségek engedik, a beteg jusson el szakrendelőbe. A betegség elfogadásában segítheti a „sorstársak” (betegtársak) megismerése, a későbbi terápiás vezetést könnyíti az egyéni, akár csoportos oktatás. Megtörténik a szakvizsgálata az esetleges diabéteszes szövődmények felmérésére. További szakrendelői vizsgálat állapotrosszabbodás, terápiaváltás mérlegelésekor.

Beteggondozásunk keretében diabetológiai és anyagcsere ellenőrzést végzünk.

Rendelésünk akkreditált inzulinnal kezelt 1-es mind 2-es típusú diabéteszes betegek gondozására, a terhesség alatt diagnosztizált (gestaciós) diabéteszes betegek gondozására.

A betegeink évente 2-4 alkalommal jelentkeznek rendelésünkön. Minden alkalommal ellenőrizzük a HBAlC vércukrot, vérzsírokat, húgysavat, vesefunkciókat. Évente a vizelet fehérje ürítést. Évente egyszer végzünk lábvizsgálatot alsóvégtag erek tapintását Doppler index meghatározást és neuropathia irányában kalibrált hangvillával neuropathia vizsgálatot, EKG-t.

Minden beteg első megjelenésekor szükségesnek tartjuk a diétás oktatást, ezt lehetővé teszi a hét öt napján, napi három órában rendelkezésre álló dietetikus.

A szakrendelő asszisztensei, edukátorai végzik az egyéni oktatást vércukormérésre, inzulinadagoló eszközök kezelésére, inzulin adásának módjára, életmód, étkezés és inzulinhatás összehangolására vonatkozó ismeretek átadását. Kiscsoportos oktatást szervezünk inzulinos és tablettával kezelt pácienseink számára, a diabétesszel kapcsolatos összes szükséges ismeret elsajátítására. Önellenőrzés módjaira és speciális élethelyzetekben szükséges teendőkre.

Inzulinpumpa kezelést állítunk be és gondozunk pumpával kezelt betegeket.

Gestatios diabéteszesek és 1-es és 2-es típusú cukorbeteg terhesek gondozását végezzük nőgyógyászokkal szoros együttműködésben. Diabeteszes terhesek biztonságos szülését a kórházunkban jól működő újszülött intenzív részleg lehetővé teszi.

A háziorvosok által beküldött betegek állapotát felmérjük, terápiás javaslattal ellátjuk, évente ellenőrizzük, ilyenkor megkívánjuk, hogy betegeink friss laborlelettel, köztük HBAlC-vel és szemészeti vizsgálat leletével érkezzenek.

Gondozott betegeink a következő kontrollra előre megkapják az időpontot, természetesen sürgős esetben kivételt teszünk előzetes telefon megbeszélés alapján.