Belgyógyászati Diabétesz és Anyagcsere Centrum kialakulásának története

Veszprém és vonzáskörzete cukorbetegeinek gondozását dr. Vándorfi Győző főorvos kezdte 1978-ban, akkor még a városi belgyógyászati járóbeteg-ellátás keretei között. A krónikus betegségek között a diabétesz különleges helyet foglal el, mivel csak akkor kezelhető jól, ha a pácienst is bevonjuk a saját kezelésbe, amihez megfelelő ismeretekkel kell rendelkeznie. Ehhez az oktatva gyógyító munkához egy speciálisan képzett szakembergárda létrehozására volt szükség.

Az egészségügyi rendszer 90-s évek elején történt átszerveződése során 1992-ben a Csolnoky Ferenc Kórház önálló járóbeteg-ellátó részlegeként megalakult mai formájában a Belgyógyászati Diabétesz és Anyagcsere Centrum, melyet dr. Vándorfi Győző főorvos nyugállományba vonulása, 2013 óta dr. Fulcz Ágnes főorvos asszony vezet.

A centrum célja kezdettől a cukorbetegek teljes körű gondozása, vagyis a diabétesz mellett a társbetegségek, így a hipertónia, magas vérzsír (koleszterin) és húgysavszint kezelése is. A betegek folyamatos és személyre szabott oktatásával segítjük őket a minél jobb anyagcsere-állapot elérésében, amely bizonyítottan csökkenteni képes a szövődmények számát, és ezáltal javítja a betegek életkilátásait és életminőségét. A munkatársak csapatához az orvosok és diabetológiai szakápolók mellett dietetikus is tartozik. Szorosan együttműködünk a kórházunk osztályaival (szemészet, érsebészet, kardiológia, nefrológia, ortopédia, bőrgyógyászat) a szövődmények korai felismerése és kezelése céljából. Büszkén mondhatjuk, hogy országosan is ismert és elismert munkát végzünk, és a veszprémi szakrendelés modellül szolgált és szolgál más városok diabétesz szak-ellátásának kialakításához. A centrumban a diabéteszes betegek gyógyítása mellett általános is belgyógyászati kivizsgálást is végzünk, ezen belül elsősorban magas vérnyomás betegség és magas vérzsírszinttel járó állapotok kezelését.