Ápolónők nemzetközi napja

Május 12-e az ápolók világnapja. Ez alkalomból a betegellátó szakmában, sokszor a halál árnyékában, lélekben is nehéz körülmények között dolgozó ápolókkal beszélgettünk.

A nagyfokú empátia elengedhetetlen ehhez a munkához

Schnitter Ivett 1994 óta dolgozik ápolóként. Tatabányán kezdte a munkát, 2008 óta a Csolnoky Ferenc Kórház belgyógyászati osztályának szakdolgozója. Gyermekkora óta ápolónő szeretett volna lenni: nagymamája orvos mellett dolgozott, és hamar elköteleződött a hivatás mellett. – Mindig tudtam, hogy emberekkel szeretnék foglalkozni. Nagyfokú empátiával rendelkezem, ami elengedhetetlen ehhez a munkához – mondja az ápolónő.

Szerinte a legnehezebb feladat, hogy a napi munka után ki tudja kapcsolni a munkahelyen történteket. Ezzel meg kell tanulni együtt élni, a családot nem terhelhetjük otthon, állítja.

A betegek elengedése okozta lelki sebeket azonban nap mint nap apró gesztusok feledtetik, például ahogy reggel köszöntik őt a páciensek, sokszor pedig egy-egy hálás tekintettől fel tud töltődni.

Schnitter Ivett és Noszlopy Judit vallja: csak akkor maradhat valaki az ápolói pályán, ha a hivatásaként tekint rá Fotó: Penovác Károly / Napló

Noszlopy Judit 1993-ban kezdte a pályát a gyermekkórházban, az évek során további képzéseket is elvégzett, ma már diplomás ápolónőként dolgozik a Csolnoky kórház belgyógyászati osztályán. Az ápolónő arra hívta fel a figyelmet, hogy a kezelések mellett lelkileg is támogatniuk kell a betegeket, de cserébe nagyon sok apró gesztust, például jó szót, megbecsülést kapnak a betegektől. Kiemelten fontos a csapatmunka: a munkahelyi élmények feldolgozásában sokat segít, ha azokat megoszthatják egymással.

Tanulókkal is foglalkoznak

Az ápolónők évek óta foglalkoznak a Padányi iskolából érkező fiatalokkal is. Az intézményben 2012 óta több osztályon egy-egy nővér foglalkozik a gyakorlatra érkező középiskolásokkal vagy felnőttként ezt a pályát választókkal, nyaranta pedig az orvostanhallgatókkal.

– Az ápolói hivatás szépségét és nehézségeit csak a kórházban, a feladatokon keresztül ismerhetik meg a hallgatók – magyarázza Schnitter Ivett. Mindketten azt vallják, hosszú távon csak akkor maradhat valaki ezen a pályán, ha a hivatásaként tekint rá.

Ápolónők nemzetközi napja 2018..docx